Dworzec główny we Wrocławiu otrzymał nową myjnię! Pociągi będą czystsze i schludniejsze

2024-03-13 18:58:57(ost. akt: 2024-03-21 21:12:53)
Nowa myjnia jest w pełni ekologiczna i samowystarczalna.

Nowa myjnia jest w pełni ekologiczna i samowystarczalna.

Autor zdjęcia: PKP Intercity

Nowa myjnia dla pociągów niedaleko dworca głównego we Wrocławiu to trzeci taki obiekt w Polsce. Dzięki niemu pociągi będą czystsze, a cały proces mycia będzie przeprowadzany w obrębie dworca. Ponadto nowa myjnia jest w pełni ekologiczna i samowystarczalna.

Nowa myjnia dla pociągów już działa


Myjnia dla pociągów we Wrocławiu to trzecia taka inwestycja PKP w Polsce. Dotychczas powstały one w Warszawie i Krakowie. Znajduje się ona na bocznicy kolejowej, na terenie dworca głównego. Jej długość przekracza 200 metrów, a do budynku przylegają jeszcze dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Do tej pory mycie pociągów odbywało się ręcznie i wymagało zaangażowania wielu osób. Teraz umycie całego składu trwa niecałą godzinę, jest dokładniejsze i potrzeba do tego zaledwie 2,6 kubika wody - pamiętajmy, że krąży ona w obiegu zamkniętym. To kolejny tego typu obiekt PKP Intercity. W maju 2022 roku została oddana do użytku myjnia na warszawskim Grochowie, a w listopadzie 2023 roku - sezonowa myjnia w Krakowie. Kolejne planujemy wybudować m.in. w Szczecinie oraz Gdyni

– mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Dużą zaletą obiektu będzie jego uniwersalność i odporność na warunki pogodowe. Niezależnie, jaka aura panuje za oknem, myjnia będzie mogła być cały czas użytkowana. Nawet zimą, bo zamontowane zostały specjalne urządzenia odmrażające. Pociągi będą odladzane za pomocą natryskarek, które nanoszą na powierzchnię preparat zabezpieczający przed działaniem lodu i śniegu.

Obiekt jest całkowicie ekologiczny


Budowę myjni dla pociągów rozpoczęto w 2022 roku. Od tamtego czasu budynek wyposażono portale samojezdne wzdłuż toru, dysze, a także szczotki do czyszczenia składów różnego rodzaju.

Woda wykorzystywana do czyszczenia pociągów będzie w całości pozyskana z deszczówki. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale także bardzo ekologiczne, bo znacznie ograniczy ilość zużywanej wody. Ponadto na dachu myjni zamontowano panele fotowoltaiczne, które w całości dostarczą prądu do budynku. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom obiekt będzie całkowicie samowystarczalny.

Zależało nam, aby myjnia posiadała ekologiczne rozwiązania. Dlatego wyposażona została w oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie wody z mycia i system zbierania deszczówki. Na dachu pomieszczenia technicznego myjni zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, w celu produkcji prądu na potrzeby własne budynku

– mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

Dokładne mycie dwustumetrowego pociągu na nowej myjni trwa niecałą godzinę. Całkowity koszt budowy przekroczył 33 miliony złotych, większość środków została pozyskana z unijnego projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.