Związek Polaków w Niemczech przypomina Pięć Prawd

2024-03-12 11:39:31(ost. akt: 2024-03-22 04:05:54)
Tablica 5 Prawd Polaków w kościele pw. Św. Marcina

Tablica 5 Prawd Polaków w kościele pw. Św. Marcina

Autor zdjęcia: archiwum

Co roku od 20 lat fundacja Rodzina Rodła organizuje we Wrocławiu uroczyste obchody, przypominając o Pięciu Prawdach spod znaku Rodła
Wrocław po raz dwudziesty obchodził rocznicę ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod znaku Rodła. - Nasi przodkowie spod znaku Rodła nie tylko myśleli o ojczyźnie, ale dla niej podejmowali wielki wysiłek organizacyjny, by nie stracić skarbu polskości – mówił bp Tadeusz Lityński w archikatedrze wrocławskiej.

5 Prawd Polaków:

Jesteśmy Polakami

Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci

Polak Polakowi bratem

Co dzień Polak narodowi służy

Polska matką naszą – nie wolno mówić o matce źle

Te postulaty ogłosił Związek Polaków w Niemczech na wielkim zjeździe z okazji swojego 15-lecia. Było to w Berlinie 6 marca 1938 roku. Przybyło na niego wówczas ponad 5 tys. osób.
W 86. rocznicę ogłoszenia prawd Polaków spod znaku Rodła, wrocławianie zebrali się w archikatedrze wrocławskiej na uroczystej Mszy świętej. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski.

W kościele zebrali się kontynuatorzy idei Rodła, którzy utożsamiają się z dziedzictwem pięciu prawd, Polacy mieszkający na co dzień w Niemczech, a także oficerowie Wojska Polskiego.
Bp Lityński przypomniał, że jako mniejszość narodowa Polacy w Niemczech w XX wieku napotykali liczne trudności w kultywowaniu własnej tradycji i w zachowaniu swojej tożsamości. D dobie szalejącego faszyzmu powstał Związek Polaków w Niemczech, który ogłosi Prawdy spod znaku Rodła.

- Jak ważne i potrzebne były te prawdy, mogli się przekonać wszyscy nasi rodacy po wrześniu 1939 roku z powodu okupanci niemieckiej, jak i sowieckiej. Zobaczmy, jak prorocze i znamienne były słowa trzeciej prawdy: „Polak Polakowi bratem” w kontekście tego, co działo się w czasie i po II wojnie światowej. Nie możemy zapomnieć o obchodzonym niedawno Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak często Polak nie był bratem drugiemu Polakowi. Dlaczego? Bo miał inną wizję uczciwości ojczyzny, bo w serca weszła trucizna komunistycznej ideologii, ze strachu albo z powodu apanaży - przypomniał biskup zielonogórsko-gorzowski.

Nieodłącznym wymiarem życia Związku Polaków w Niemczech było duszpasterstwo, modlitwa i formacja chrześcijańska. Do dzisiaj ta postawa owocuje w wydarzeniach kulturalnych i życiu modlitwy realizowanych przez polską misję katolicką i duszpasterstwo polonijne.

- W niemieckich granicach wielu Polaków mogło odczuwać to, co Izraelici - tracić nadzieję na ziemię obiecaną. Ale Bóg dodał im siły, by odkryć wspólnotę między sobą. Nasi przodkowie, tworzący Związek Polaków w Niemczech, doświadczyli, że fundamentem mówienia o ojczyźnie są relacje pomiędzy nimi. To zostało mocno zaakcentowane w pięciu prawdach – mówił bp Lityński.

Związek Polaków w Niemczech pokazał, że ojczyzna może wydarzać się codziennie w naszych relacjach, nawet jeśli przebywa się poza jej granicami.

- To nieważne, że czasami jesteśmy w mniejszości jako katolicy. Związek Polaków w Niemczech dał nam przykład wielkiej odwagi, zapału i miłości. Za znakiem Rodła stoją konkretne postaci z historii, ich patriotyzm i determinacja. Rodło pokazuje nam, że jesteśmy ciągle powołani, by ukazywać w świecie miłość jednoczącą. Tego potrzebowali przed laty nasi przodkowie, ale tego również potrzebuje współczesny polski naród – podsumował biskup zielonogórsko-gorzowski.

5 Prawd Polaków spod znaku Rodła zostało wypisanych na tablicy pamiątkowej przy kościele pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.