Będzie tramwaj na Jagodno. Najpierw jednak konsultacje

2024-03-11 21:33:13(ost. akt: 2024-03-22 04:11:04)
Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o rozpoczęciu prac nad określeniem warunków technicznych dla skrzyżowań linii kolejowych z tramwajowymi. To ważna zmiana, która może przyspieszyć budowę trasy tramwajowej na Jagodno.
Ministerstwo Infrastruktury, w liście do prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, przyznało, że kwestia skrzyżowania torów tramwajowych z kolejowymi jest skomplikowana. W związku z tym, resort chce przeprowadzić konsultacje międzyresortowe i specjalistyczne, zapraszając władze Wrocławia do udziału w konsultacjach tego projektu.

O piśmie z Ministerstwa Infrastruktury poinformował wrocławski Ratusz do którego napisał Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w tym ministerstwie. Poinformował on prezydenta Wrocławia, że zainicjował prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla skrzyżowań linii kolejowych i bocznic kolejowych z liniami tramwajowymi. Projekt rozporządzenia ma trafić do konsultacji międzyresortowych i publicznych jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.

W Polsce jednopoziomowe skrzyżowania kolei z tramwajem spotyka się głównie na torach manewrowych lub bocznicach, ale nie na liniach kolejowych. Drugie, szeroko komentowane w mediach, skrzyżowanie kolei z tramwajem, znajduje się w Toruniu, wybudowane w 2023 roku.

We Wrocławiu sytuacja jest nieco inna. Ruch kolejowy na trasie kolejowej 285 z Wrocławia do Świdnicy jest intensywny już dziś, a ma jeszcze wzrosnąć w związku z planami budowy kolei metropolitalnej.

Budowę skrzyżowania tramwajowego z kolejowym należy traktować jako etap „tramwaju na Jagodno”. Docelowo Wrocław będzie czekać by PKP Polskie Linie Kolejowe wyniosły linię kolejową 285 do Sobótki i Świdnicy na nasyp. Mają to w planie, niestety tu perspektywa jest co najmniej ośmioletnia. Tymczasem skrzyżowanie torów tramwajowych z kolejowymi i w konsekwencji tramwaj jadący na Jagodno mogłyby być osiągalne już za 3-4 lata - oceniają w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Niezależnie od rezultatu prac w resorcie infrastruktury, miasto kontynuuje budowę wydzielonego buspasa na Jagodno. Trasa od razu budowana jest „pod tramwaj”. Jej geometria (łuki i przystanki) jest dostosowana do wymagań linii tramwajowej. Podbudowę wykonano tak, by przenosiła obciążenia generowane przez tramwaje. Zostawiono miejsca na słupy trakcyjne i budowane są ich fundamenty, a tam gdzie służą także oświetleniu – zostawiono miejsca na słupy trakcyjne i budowane są ich fundamenty.