Już niedługo we Wrocławiu powstanie strefa czystego transportu. Jakie auta nie będą mogły wjechać do centrum?

2024-03-11 19:53:27(ost. akt: 2024-03-22 04:15:47)
W 2025 roku zaczną obowiązywać pierwsze obostrzenia

W 2025 roku zaczną obowiązywać pierwsze obostrzenia

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Wrocław

Pomysł wprowadzenia strefy czystego transportu we Wrocławiu został zaproponowany już kilka lat temu. Teraz to już pewne! Od 2025 roku do konkretnych rejonów Wrocławia nie będą mogły wjechać m.in. stare diesle. Co ciekawe, około 60% mieszkańców było przeciwnych wprowadzeniu obostrzeń.
Dyskusja na temat słuszności wprowadzenia strefy czystego transportu we Wrocławiu nierzadko rozgrzewała mieszkańców do czerwoności. Teraz wydaje się już wszystko jasne: w 2025 roku zaczną obowiązywać pierwsze obostrzenia.

Czym jest strefa czystego transportu?


Przyjęta przez polski sejm ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wskazuje, że głównym celem wprowadzenia stref czystego transportu jest "ograniczenie negatywnego oddziaływania emisji z transportu na zdrowie ludzi i środowisko". Prościej mówiąc, jest to wydzielony obszar, po którym mogą się poruszać tylko samochody spełniające przyjęte odgórnie normy.
Takie obostrzenia zostaną wprowadzone w tym roku m.in. w Warszawie i Krakowie. Także inne miasta, m.in. Toruń i Rzeszów, mają w planach konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak to ma wyglądać we Wrocławiu?

Strefa czystego transportu obejmie następujące rejony Wrocławia:
- Stare Miasto
- Kleczków
- Nadodrze
- Plac Grunwaldzki
- Kleczków
- Przedmieście Świdnickie
- Ołbin
- część Przedmieścia Oławskiego

Mieszkańcy mają wątpliwości


W sprawie wprowadzenia strefy czystego transportu zostało przeprowadzonych kilka konsultacji społecznych. Mieszkańcy byli ankietowani w różnych przestrzeniach: na ulicy, mailowo, na uniwersytetach czy podczas zdalnych spotkań. Łącznie swoje zdanie wyraziło ponad 1900 osób. Jak się rozkłady głosy?

Przeważały negatywne głosy. Szacunkowo 60:40, co jest naturalne w przypadku konsultacji w tematach budzących emocje - te negatywne mają dużo większą siłę mobilizującą. Wszystkie opinie są w załączniku do raportu. Warto zaznaczyć, że było też sporo mocnych głosów pozytywnych i to mocniejszych niż propozycje miasta - np. by całe miasto objąć strefą

– mówił o wynikach konsultacji Tomasz Sikora, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wrocław.

Jednak, mimo sprzeciwu mieszkańców, miasto zdecydowało się na wprowadzenia restrykcji. Ma to znacznie ograniczyć emisję spalin, które wpływają na wskaźniki smogu we Wrocławiu.

Złagodziliśmy zasady wjazdu do strefy: wprowadziliśmy dłuższe odstępy między etapami oraz wyłączyliśmy do 2030 roku z restrykcji mieszkańców strefy. Jeśli jesteś mieszkańcem strefy, nie obowiązują Cię w pierwszej dekadzie ograniczenia zabraniające wjazdu do strefy

– dodał Tomasz Sikora.

Kogo i kiedy obejmą pierwsze restrykcje?


Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia zadbało o to, aby wszelkie zmiany były wprowadzane krok po kroku, w konkretnych odległościach czasowych. Samo wprowadzenie strefy czystego transportu będzie podzielone na trzy, pięcioletnie etapy. Restrykcje będą wprowadzane kolejno w 2025,2030 i 2035 roku.

Pierwsze zmiany, wprowadzone w 2025 roku, odczuje tylko mniej więcej 4% posiadaczy samochodów we Wrocławiu. Wtedy to bowiem zakazem wjazdu do centrum zostaną objęte 25-letnie i starsze samochody benzynowe i 20-letnie i starsze dieslowskie. Wyeliminowanie spalin, które wydzielają tego typu pojazdy, zmniejszy poziom zanieczyszczenia tlenkami azotu aż o 60 procent.