Brak miejsc parkingowych na wrocławskim Jagodnie. Czy jest możliwe rozwiązanie tego problemu?

2024-03-11 19:40:15(ost. akt: 2024-03-22 04:19:25)
Mieszkańcy Jagodna mają dość problemów parkingowych

Mieszkańcy Jagodna mają dość problemów parkingowych

Autor zdjęcia: red.

Kłopoty parkingowe mieszkańców Jagodna to problem istniejący od wielu lat. Kierowcy muszą przez to parkować na chodnikach, a tym samym blokować drogę przechodniom. Żeby tego było mało, w ostatnim czasie na ulicach: Kajdasza, Kopycińskiego, Komedy i Drabika pojawiło się więcej zakazów parkowania. Co ciekawe, była to inicjatywa mieszkańców. Czy w końcu zostanie rozwiązany ten problem?

Mieszkańcy Jagodna mają już dość


Brak miejsc parkingowych to problem pojawiający się na Jagodnie od lat. Postawione w połowie lutego kolejne znaki informujące o zakazie parkowanie są wynikiem wniosków rady osiedla. Przez stojące auta mieszkańcy kierowcy nie mieli przestrzeni nawet na wykonanie manewru wymijania.

Ruch odbywał się wahadłowo. Można było się wyminąć tylko tam, gdzie były wjazdy do bram lub garaży. Natomiast na dłuższych odcinkach trzeba było bardzo uważnie patrzeć, czy nikt nie jedzie z naprzeciwka, bo istniało ryzyko kolizji

– zaznacza Krystian Adamski, radny osiedla Jagodno.

Kwestia parkowania z miesiąca na miesiąc stawała się prawdziwą zmorą mieszkańców. Do wrocławskiego magistratu mieszkańcy wysłali dziesiątki pism i propozycji projektów, często interweniowali także zarządy wspólnot mieszkaniowych.

Wszyscy, którzy interweniowali w tej sprawie otrzymywali niemal identyczną odpowiedź odmowną, w której Wydział Inżynierii Miejskiej informował o pozytywnym wpływie parkujących na ulicy samochodów na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Logika tak kuriozalna, że nawet funkcjonariusze policji, którzy pojawiali się na dyżurach w Radzie Osiedla, dziwili się bo nie słyszeli nigdy o takich teoriach niepopartych żadnymi przepisami

– dodał Krystian Adamski.

W 2022 roku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego skierowano projekt, zakładający wydzielenie parkingów i miejsc postojowych. W projekcie zaproponowano utworzenie stref krótkiego postoju (na 20 minut), objęcia osiedla strefą zamieszkania, a także dodatkowych miejsc postojowych. Łącznie miało ich być 76, a także 3 miejsca postojowe z 20-minutowym ograniczeniem czasowym i 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Co na to radni miejscy?

Mieszkańcy: urzędnicy sami sobie przeczą


Radni miejscy zgodzili się na projekt, który mieszkali Jagodna wnieśli w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, jednak mieszkańcy zmienili swoją koncepcję. Teraz mieszkańcy planują wziąć udział w konsultacjach społecznych i podjąć jedną, zgodną decyzję. Wcześniejsze plany zbudowania zatok postojowych, choć teoretycznie logiczne, niestety nie spotkały się z przychylnością urzędników.

Jako inżynier budowlany przywykłem do rozwiązywania trudnych problemów konstrukcyjnych, wiec sam podjąłem się opracowania koncepcji takich zatok. Pracując nad tym wieczorami do późnych godzin, przez kilka tygodni przygotowałem rysunki koncepcyjne na bazie zdjęć satelitarnych

– przyznaje Krystian Adamski.

Teraz wykonywane są projekty, które zostaną skończone nie wcześniej, niż w połowie bieżącego roku (projektant ma 8 miesięcy od podpisania umowy, czyli od listopada). Gdy wstępne plany będą gotowe, mieszkańcy wezmą udział w konsultacjach społecznych.