Ogród Japoński we Wrocławiu szykuje się na nadejście wiosny. Co nowego zobaczymy w tym urokliwym miejscu?

2024-03-11 19:31:31(ost. akt: 2024-03-25 16:54:06)
Ogród Japoński zostanie otwarty 1 kwietnia.

Ogród Japoński zostanie otwarty 1 kwietnia.

Autor zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Wrocławiu jest Ogród Japoński, stanowiący część Parku Szczytnickiego. Co warto zobaczyć w tym urokliwym miejscu i kiedy nastąpi otwarcie?
Ogród Japoński to ogromna część wrocławskiej historii
Ogród Japoński to jedna z największy atrakcji nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców. Setki gatunków drzew, krzewów i roślin czynią to miejsce bardzo wyjątkowym, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Z założenia obiekt jest ogrodem kontemplacyjnym i spacerowym ze ścieżką prowadzącą kolejno po elementach wodnych, pawilonie ceremonii picia herbaty oraz innych altanach i mostkach, z których rozpościera się zawsze ciekawy widok na drobiazgowo zaplanowany krajobraz – czytamy na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Ogród Japoński we Wrocławiu powstał w 1913 roku, jako część Wystawy Sztuki Ogrodowej. Z roku na rok obiekt się coraz bardziej rozrastał, aż nadszedł 1997 rok i niszczycielska „powódź stulecia”. Wiele wskazywało na to, że ogród trzeba spisać na straty. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnych ogrodników, obiekt został na nowo otwarty w 1999 roku.

Co warto zobaczyć?
Ogród Japoński stanowi część jednego z największych parków we Wrocławiu – Parku Szczytnickiego. Jest on rezerwatem kilkuset gatunków roślin, drzew i krzewów.

W Ogrodzie można podziwiać m.in.:
- azalie pontyjskie
- cisy
- różaneczniki
- modrzewnik chiński
- szupin chiński
- miłorząb dwuklapowy
- sosnę koreańską

Wrocławski Ogród Japoński może poszczycić się bardzom urokliwymi stawami z żywymi karpiami, które cechują się czerwony kolor. W Japonii są one symbolem szczęścia i odwagi. Na uwagę zasługuje fakt, że te karpie mogą żyć nawet ponad 70 lat.

W ogrodzie zamontowano nowy mostek

W okresie zimowym w Ogrodzie przeprowadzono kilka niezbędnych renowacji. Jedną z nich była wymiana mostku, łączącego dwie wyspy. Gruntowna naprawa była niezbędna: miał przegnite podpory, które stopniowo opadały do wody, a także liczne pęknięcia. Bez odświeżenia mógł stwarzać niebezpieczeństwo dla turystów.

Prace planujemy zrealizować do końca kwietnia. Następnie będziemy musieli poczekać na odbiory budowlane. Liczymy, że jeszcze w maju odwiedzający będą mogli korzystać z nowego mostu. Paradoksalnie iście zimowa pogoda w zeszłym tygodniu wspomogła naturalnym rusztowaniem z lodu, po którym pracownicy budowlani mogli swobodnie się poruszać – przyznaje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Restaurowany most zostanie wykonany z mocnego tworzywa – drewna modrzewiowego. Będzie także zabezpieczony najlepszymi środkami do konserwacji drewna. Wszystko po to, aby zapewnić konstrukcji trwałość, a spacerowiczom bezpieczeństwo.

Ile kosztują bilety?
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku władze ogrodu nie planują podwyższać cen biletów. Będą więc one wyglądały następująco:

Normalny - 21 zł
Ulgowy - 14 zł
Rodzinny - 56 zł
Bezpłatnie: dzieci do lat 3, przewodnicy turystyczni, osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami.

Ogród zostanie otwarty 1 kwietnia o godz. 9:00.