Elektrownia Wodna we Wrocławiu ma 100 lat! Z tej okazji rozpoczęto remont

2024-03-04 23:30:56(ost. akt: 2024-03-04 23:33:36)
Ważna inwestycja w Elektrowni Wodnej w centrum Wrocławia. Tauron przeprowadza remont kanału odpływowego. Na miejscu pracuje już wyspecjalizowana firma, która ma zabezpieczyć nabrzeże. Zgodę na rozpoczęcie prac dał wojewoda dolnośląski, a remont ma się zakończyć w październiku tego roku. W maju elektrownia skończy 100 lat.

Budynek elektrowni znają wszyscy. Położony jest na odnodze. Odry, przepływającej przez Śródmiejski Węzeł Wodny, czyli na tzw. Odrze Południowej.

Instalacja oddana została do użytku w 1924 r. Uroczystość przekazania ówczesnej Elektrowni Południowej miała podniosły charakter. Obecni byli oficjele i wielu ważnych mieszkańców Wrocławia. Dzięki powstaniu inwestycji możliwa była dalsza elektryfikacja miasta. Budynek zaprojektował Max Paul Eduard Berg, który w latach 1909 - 1925 pełnił funkcję Radcy Budowlanego Miasta i był min. autorem projektów Hali Stulecia, wież ciśnień na północy miasta czy Miejskiego Szpitala dla Niemowląt.

Mimo, że podczas drugiej wojny światowej Wrocław został dotkliwie zniszczony, elektrownia nie ucierpiała. Dzięki temu, że ocalała, mogła od razu rozpocząć produkcję energii. Co ciekawe, niemiecka obsługa pracowała tu jeszcze w 1950 r. W połowie XX w. zdecydowano o modernizacji stopnia wodnego, podniesiono piętrzenie, a nowe turbiny oddano do użytku w 1970 r.

Jak czytamy na stronach Taurona: Obecnie w elektrowni pracują dwie turbiny Kaplana produkcji CKO Blansko wraz z generatorami synchronicznymi Skoda Plzen oraz dwa nowe turbozespoły z turbinami śmigłowymi umieszczonymi w spiralach sprzężone bezpośrednio z trójfazowymi generatorami asynchronicznymi.